Çorlu EMLÇorlu ilçesinde ilk ortaokul 1939-1940, ilk lise ise 1959 yılında, Endüstri Meslek Lisesi ise 1969-1970 yılında, Çorlu Kız Meslek Lisesi ise 1945-1946 yılında açılan Akşam Kız Sanat Okulunu da bünyesine alarak 1959 yılında öğretime başlamıştır. Çorlu Halk Eğitimi Merkezi ise 1973 yılında faaliyete geçerek Çorlu ilçesinin yaygın eğitim faaliyetlerine yönelik mesleki ve genel bilgi kursları, sosyal ve kültürel kurslar açmaktadır.


Örgün ve Yaygın eğitimin tüm birimlerinin mevcut olduğu ilçede okuma ve yazma oranı % 98 olup geriye kalan % 2 lik oran yaşlı ve özürlü vatandaşlardan oluşmaktadır. Bu itibarla ilçede okuma–yazma oranı % 100 olarak kabul edilebilir.

Köy İlköğretim okullarındaki Öğrenci azlığı nedeniyle taşımalı eğitim kapsamına alınan (5) köyden (91) öğrencinin (6) merkeze taşınması sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır.

İlköğretim Okul sayısı

Okul Öncesi (33) resmi, (12) özel olmak üzere toplam (45) adet, İlkokul (25) resmi, (4) özel olmak üzere toplam (29) adet, Ortaokul (23) resmi, (4) özel olmak üzere toplam (27) adet, olmak üzere toplam (101) Okul bulunmaktadır.

Ortaöğretim Okul Sayısı

Anadolu Lisesi (5) adet,
Anadolu Öğretmen Lisesi (1) adet,
Meslek Lisesi (5) adet,
İmam Hatip Lisesi(1) adet,
Özel Lise (6) adet olmak üzere toplam (18) adet Lise ve Dengi Okul bulunmaktadır.

Yüksek Öğretim Okulu

Namık Kemal Üniversitesine bağlı (1) Mühendislik Fakültesi bulunmaktadır. (İnşaat, Çevre, Makine, Elektronik ve Haberleşme, Tekstil, Endüstri, Mekatronik, Biyomedikal ve Bilgisayar Mühendisliği olmak zere (9) bölümden oluşmaktadır.)

Yine Namık Kemal Üniversitesine bağlı (1) Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. (Dericilik, Elektronik, Endüstri, Geleneksel El Sanatları, Gıda, İşletmecilik, İşletme Yönetimi İ.Ö., Kooperatifçilik, Makine, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları İ.Ö., Oto Boya ve Karoseri Teknikerliği, Otomotiv Teknolojisi, Pazarlama, Seracılık ve Tekstil Teknolojisi olmak üzere (15) bölümden oluşmaktadır.)

Özel Öğretim Kurumları

Özel Dershane Sayısı (14)
Özel Öğrenci Etüt merkezi (5)
Motorlu Sürücü Kursu (16)
Özel Muhtelif Kurslar (19)
Zihinsel Özürlü Reh.Merk. (6)
Yurtlar (9) adet olmak üzere toplam (69) adet kurs bulunmaktadır.

Öğrenci Yurtları

Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait (204) yatak kapasiteli (2) adet Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu, (888) yatak kapasiteli (10) adet Orta Öğretim Özel Öğrenci Yurdu bulunmaktadır.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.
Daha fazla bilgi Kapat