Batı Trakya Türk azınlığı dayanışma ve ortak hareket amacıyla dini, mesleki, kültürel nitelikte çeşitli dernekler ve birlikler kurmuştur. Azınlığın bilinçlenmesinde büyük önem taşıyan bu sosyal örgütlenmeler Yunanistan tarafından sürekli bir tehdit olarak algılanmış ve kapatılmaları için her türlü yola başvurulmuştur.

1927 yılında kurulan ve azınlık organizasyonlarının en eskilerinden biri olan İskeçe Türk Birliği, 1988 yılında tüzüğünün yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kapatılmıştır. Asıl kapatma nedeni ise Birlik ünvanında yer alan "Türk" kelimesi olmuştur.

1936 yılında kurulan Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği de uzun yıllar faaliyet gösterdikten sonra, 1972 yılında Dernekler Yasası'nda yapılan değişikliğin ardından, isminde yer alan "Türk" sözcüğünün çıkarılması için Valilik tarafından mahkemeye verilmiştir. Uzun süren mahkeme aşamalarının ardından 1988 yılında kapatılmıştır.

Her iki derneğin de gayri resmi olarak varlığını sürdürmesi kapsamında, dernek yöneticileri hakkında da "yasadışı örgüt üyeliği" iddiasıyla davalar açılmaktadır. 1997 yılında görülen bir dava sonucunda illegal derneğe üye olmaktan suçlu bulunan dernek yöneticileri 3 yıl tecilli 8'er ay hapis cezasına mahkum edilmişlerdir.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.