Makale Dizini

Medeniyetler beşiği Edirne

Balkan Savaşında Osmanlı AskeriSadece "adının nereden geldiğine dair hikayesi" bile, Edirne'nin nasıl bir medeniyet geçmişi olduğunu, bugünlere gelene kadar nasıl bir kültür zenginliğiyle yoğrulduğunu ortaya koymak için yeterli olur...

Edirne'nin stratejik konumu

EdirneTrakya ve Anadolu da hesaba katıldığında, bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Edirne, stratejik konumu ve ticari yollar üzerinde bulunması sebebiyle, çeşitli milletlerin ve kavimlerin akınlarına maruz kalmış, tarih boyunca bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Edirne'de bilinen, yerleşik en eski kavim olan Odrisler, şehrin ilk sahipleri olarak tarih sayfalarında yer alırlar. Makedonyalılar, Gotlar, Keltler, Avarlar, Hunlar, Bulgarlar, Peçenekler Odrislerden sonra kısa bir süre Makedonyalıların hakimiyeti altına giren Edirne, yaklaşık olarak 1000 yıl boyunca Roma ve Bizans medeniyetlerinin önemli şehirlerinden biri olarak Gotlar'ın, Keltler'in, Avarlar'ın, Hunlar'ın, Bulgarlar'ın ve Peçenekler'in saldırı ve istilalarına maruz kalmıştır.

Edirne - Bulgar sınırı. Mart 1913Osmanlılar dönemi Son olarak Osmanlı imparatorluğunun hakimiyeti altına giren şehir, başkent olmasıyla birlikte tarihindeki en şaşalı dönemi yaşamış ve Osmanlı imparatorluğunun önemli ticari ve kültür merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Ve Cumhuriyet dönemi... İmparatorluğun çökmesiyle nispeten önemini yitirmiş ve bir sınır ili haline gelmiştir. Günümüzde ise Türkiye'nin komşuları olan Yunanistan ve Bulgaristan ile ilişkilerin gelişmesi sebebiyle Balkanların kültürel ve ekonomik merkezi olma umudunu tekrar kazanmıştır.

İstilaların uğrak yeri: Edirne

Edirne, jeopolitik önemi dolayısıyla birçok defalar çeşitli milletlerin egemenliği altında kalmıştır. Osmanlı devletine gelene kadar tarihin akışı içerisinde Trakların, Perslerin, Makedonyalıların, Gotların, Keltlerin, Avarların, Hunların, Bulgarların, Peçeneklerin, Romalıların, Bizanslıların ve en son Türklerin egemenlikleri altına girmiştir. Biz bu konu içinde yakın tarih içinde yer alan son işgalleri aktaracağız.

Edirne ve İşgaller

Balkan Savaşında Bulgarlar Edirne'de 1913 yılında, Bulgar ordusu tarafından kentin fethini kutlamak için inşa edilmişYukarıda isimlerini anılan milletlerin istilasına uğrayan ve egemenlikleri altında kalan Edirne, son olarak Osmanlı Devletinin başkenti oluşundan sonra hızla gelişmeye başlamış ve bölgesinin ticaret, kültür ve sanat merkezi haline gelmiştir.

Osmanlı devletinin gerileme dönemine girmesi ve güç kaybetmesi sonucu olarak, ülkenin diğer yerleri gibi Edirne jeopolitik önemi nedeniyle çeşitli devletlerin ilgi duyduğu bir yer halini almıştır.

Edirne TabyalarıÖnce Rusların sonra Bulgarların ve en sonunda da Yunanlıların işgaline uğrayan Edirne için bu yıllar, tarihin sayfalarına kara bir leke olarak geçecek yıllar olacaktır. Bu karanlık günlerde Edirne, tarihi eserlerin yağmalandığı veya yakıldığı, çalındığı veya kaçırıldığı, insanlarının sebepsiz yere hunharca öldürüldüğü, içinde çok zor bir yaşam koşulu içeren dönemi yaşayacaktır.

Özellikle XIX. ve XX'da yaşadığı işgaller Edirne'nin tüm sosyo-kültürel hayatını baştan aşağıya değiştirmiştir.

Balkan Savaşında Pierre LOTİ'nin el yazısıyla tarihe not düştüğü, Havsa yakınlarında Bulgar mezalimine dair gördüğü bir tablo. Öldürülerek kuyulara atılmış müslüman cesetleri çıkartılıyorÖnce Rusların sonra Bulgarların ve en sonunda da Yunanlıların işgaline uğrayan Edirne için bu yıllar, tarihin sayfalarına kara bir leke olarak geçecek yıllar olacaktır. Bu karanlık günlerde Edirne, tarihi eserlenin yağmalandığı veya yakıldığı, çalındığı veya kaçırıldığı, insanlarının sebepsiz yere hunharca öldürüldüğü, içinde çok zor bir yaşam koşulu içeren dönemi yaşayacaktır. Özellikle XIX. ve XX'da yaşadığı işgaller Edirne'nin tüm sosyo-kültürel hayatını baştan aşağıya değiştirmiştir.

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.