Makale Dizini

Edirne`ye karayolu ulaşımı

TEMTEM otobanı, oldukça modern ve kaliteli bir yol olmasından dolayı İstanbul'dan direkt olarak Edirne'ye ulaşmak isteyenlerin birinci tercihi durumundadır. Kendi aracıyla seyahat edecek olanlar için TEM otobanı dışında E5 (D100) karayolu da diğer bir alternatiftir.


KARAYOLU İSTANBUL - EDİRNE GÜZERGAHI

Edirneİstanbul-Edirne karayolu ulaşımında TEM otobanı ve E5 (D100) karayolu tercih edilebilir.

TEM otobanından Edirne (İstanbul / Mahmutbey-Edirne mesafesi) 228 kilometre, E5 (D100) karayolu üzerinden (İstanbul /Topkapı-Edirne mesafesi) 217 kilometredir.

TEM otobanı, oldukça modern ve kaliteli bir yol olmasından dolayı İstanbul'dan direkt olarak Edirne'ye ulaşmak isteyenlerin birinci tercihi durumundadır. Kendi aracıyla seyahat edecek olanlar için TEM otobanı dışında E5 (D100) karayolu da diğer bir alternatiftir.

Rahat bir yol olmasının yanı sıra, İstanbul Esenler otogarına yakınlığı nedeniyle, İstanbul-Edirne güzergâhında transit sefer düzenleyen otobüs şirketlerinin birinci tercihi de TEM otobanıdır. D100 karayolu üzerinden İstanbul-Edirne arasında sefer düzenleyen otobüs şirketleri de vardır.

Ayrıca bazı otobüs şirketlerinin, İstanbul Anadolu yakasındaki Harem Otogarı'ndan Edirne yönüne hareket eden seferleri de mevcuttur. Harem-Edirne istikametinde hizmet veren otobüsler, Haremden hareket ettikten sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçerek, Esenler Otogarı'na uğramakta ve bu merkezden aldığı yolcularla Edirne yönündeki seferine devam etmektedir.

Esenler Otogarı'ndan Edirne yönüne sabah 07.00'de başlayan ve her yarım saatte bir düzenlenen otobüs seferleri gece saat 21.00'e kadar devam etmektedir. Harem çıkışlı seferler ise saat 08:15 civarında başlayıp, belli aralıklarla 18.30 civarına kadar devam etmektedir. (Sefer saatleri ve sefer sayıları şirketlere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, kesin kalkış saatleri için otobüs şirketlerini arayarak bilgi almanızı tavsiye ederiz.)

Otobüsle İstanbul'dan Edirne'ye ulaşım Esenler Otogarı'ndan yaklaşık 2 saat 15 dakika, Haremden ise 3 saat 15 dakika sürmektedir.

KENDİ ARACINIZLA İSTANBUL - EDİRNE YOLCULUĞU

Edirneİstanbul'dan Edirne'ye kendi aracınızla gitmek isterseniz, Mahmutbey gişelerinden TEM otobanına girmeniz gerekiyor. Mahmutbey, Avcılar, Hadımköy, Çatalca, Kumburgaz, Selimpaşa, Silivri, Kınalı, Çerkezköy, Çorlu, Saray, Lüleburgaz, Babaeski, Havsa çıkışlarını geçtiğinizde, Edirne gişelerine ulaşmış olursunuz.Gişeleri geçtikten sonra sağdaki ilk çıkışı tercih etmeyip, direkt olarak yola devam ederseniz, biraz daha ilerdeki Edirne-Lalapaşa çıkışını kullanarak da Edirne yönüne sapabilirsiniz. Bu çıkış da sizi Kıyık semti üzerinden Edirne merkezine ulaştıracaktır. (Edirne-Lalapaşa sapağından çıkmadan direkt devam ederseniz, bu yol sizi Kapıkule sınır kapısına ulaştırır.)

Sürüş açısından oldukça rahat bir yol olan TEM otobanında yaz aylarında (özellikle Cuma akşamları) Kınalı (Tekirdağ) çıkışına kadar yoğun bir trafikle karşılaşmanız olasılık dahilindedir. Mahmutbey gişelerinden 62 kilometre uzaklıktaki Kınalı çıkışına kadar otoban genelde 2 veya yer yer 3 şerit olarak devam eder. Ancak Kınalı çıkışından sonra otoban yolu hem 3 şeride çıkar, hem de trafik yoğunluğu oldukça azalır.

KARAYOLU DİĞER GÜZERGAHLARDAN EDİRNE'YE ULAŞIM

EdirneD-110 devlet karayolu da İpsala'yı Tekirdağ üzerinden İstanbul'a bağlamaktadır. Ayrıca Edirne ili, devlet karayolu ile Çanakkale üzerinden Ege Bölgesi'ne açılmaktadır.

Edirne, İstanbul ve Çanakkale üzerinden Anadolu şehirleri ile düzenli bir ulaşıma sahiptir. Edirne'de 275 kilometre devlet yolu, 418 kilometre il yolu ve 61 kilometre otoyol mevcuttur.

Kapıkule ve Hamzabeyli Bulgaristan, Pazarkule ve İpsala da Yunanistan geçişlerinde kullanılan karayolu sınır kapılarıdır.


Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.