Gezilmeli, tadılmalı, alınmalı

EdirneEdirne'deki gezilesi, görülesi mekanları, tadılası lezzetleri ve alınası hediyelikleri.. Sizin için en iyi 22'de topladık.


Şehir girişinden Selimiye

İstanbul - Edirne otobanı kısa bir bağlantı yoluyla E-5 (D100)karayoluna ulaşılır. Bu yol üzerinden şehre doğru ilerlerken, şehir siluetindeki hakimiyetini açıkça hissettiren ve sadece iki minaresi görünen Selimiye Camii Edirne'ye yaklaştığınızı müjdelercesine size hoşgeldiniz diyecektir.

Şehir merkezine yaklaşırken git gide büyüyen Selimiye Camii görkemli yapısı, şehir merkezine vardığınızda birden karşınıza çıkar. İhtişamı ile büyüler ve sizi kendisine doğru çeker.

Selimiye'nin kubbesi

Selimiye Camii dış avlusuna 4 farklı yöndeki kapıların birinden girebilirsiniz. Girdiğinizde ilk olarak minarelerin birinin yanına varıp, gökyüzüne doğru baktığınızda, ilk şaşkınlığınızı yaşarsınız. Caminin içine girdiğinizde ise bambaşka bir dünyaya ve mekâna ayak basarsınız. Farklı bir sükûnet ve huzuru içinde barındıran Selimiye sizi adeta içine çeker ve bir daha bırakmaz...

Selimiye Camii'nin orta noktasına yakın bir yere gelip, kubbeye doğru başınızı kaldırdığınızda, sanki gökyüzüne ve açık bir denize baktığınızda hissedebileceğiniz sonsuzluk hissine kapılırsınız. Sonra Mimar Sinan gelir aklınıza; nasıl bir yaratıcılığın böyle bir yapıyı inşa edebileceğini düşünür ve kendinizi onunla konuşur bulursunuz: "Nasıl yaptın bu camiyi, ey mimarların piri, Koca Sinan...

Eski Cami'nin yazısı

Eski Cami'ye girdiğinizde, ilk bezemeleri ve büyük yazıları görünür ama buraya girdiğinizde Fatih Sultan Mehmet'in, babası Sultan II. Murad'ın kılıç kuşanışlarını hayal eder bulursunuz kendinizi. Ve daha bir çok kahramanı görür gibi olursunuz. Onlarla tanışma telaşına düşersiniz.

Üç Şerefeli'nin kapısı

Üç Şerefeli ise uzaktan farklı gelecektir biraz, birbirinden farklı minareleri ile. Yaklaştığınızda ise sadece kapısının debdebesi yetecektir anlamanıza, bir başka dünyaya ve başka yaşanmışlıklara yol veren olduğuna. İçine girdiğinizde belki alışmışsınızdır süslemelere ve bezemelere ama bilin ki o ondan sonra yapılan bir çok eserin atası ve bir çok mimarın da esin kaynağıdır. Sonra insanlara kulak kesilirsiniz etrafınıza bakarsınız ama yanınızda kimsenin olmadığı görürsünüz. Çok tiyatro, çok sinema görmüşsünüzdür ama Üç Şerefeli'deki akustiği ilk defa göreceksiniz.

Ali Paşa'nın tarihi

Üç Şerefeli Cami'den çıkıp da karşıya geçtiğinizde Ali Paşa'nın ön kapısını görürsünüz. İçeriye doğru adım atmanızla beraber uzun bir tünelde sanırsınız kendinizi. Geçmişte altın, gümüş satan esnafın bir arada toplanıp 100 bekçi tarafından korunduğu Ali Paşa'daki yolculuğunuzda siz de o esnaftan farklı; yazın sıcaklığından, kışın soğukluğundan kaçıp barınırsınız Ali Paşaya.

Kaleiçi evlerinin estetiği

Ölümsüz Kaleiçi evlerinin estetik ve zarif görünümleri karşısında yaşayacağınız huzur, belki de sizin Edirne'ye yerleşme isteğinizi sağlayacak.

Meriç köprüsü'nün Seyir Köşkü

Sabahları şehir uyanmadan nefes açmak için gidilirken Söğütlüğe, durup bir mola vermek gerekir Meriç Köprüsü'ndeki Seyir Köşkünde... ki o an güneş doğmaktadır Meriç Nehri üzerinden yavaş yavaş...

Müze zaman yolculuğu

Osmanlı ve Osmanlı öncesi dönemlerine giden zaman yolculuğunu Arkeoloji ve Etnografya ya da Balkan Savaşı müzelerinde yapmak mümkündür. Edirnekari sanatıyla yapılan ahşap eşyalardan, Roma ve Bizans dönemlerine ait yazıtlara kadar derin bir tarihi barındıran bu müzeler sayesinde o günleri yaşamak sizi biraz efkârlandıracak.

Şifahane

II. Bayezid Külliyesi Darüşşifası'nı ziyaretinizde, (bugün konu mankenleriyle müzeye dönüştürülmüş mekanda) Osmanlı döneminde müziğin ruh hastalıklarına derman olmasının yanı sıra, fiziksel tedaviler için nasıl kullanıldığını ayrıntılarıyla keşfedeceksiniz...

Edirne seyri

Havanın kararmasına yakın çıktığınızda Hıdır Baba tabyasına, Edirne'yi avucunuza alıp doya doya seyir ederken sadece bugüne bakıyor olmayacaksınız. Işıklar içindeki şehirden ayrımlar yapmaya başlarsınız tek tek, önce parıltılı bir Selimiye süzersiniz sonra yansımalı bir Bayezid.

Lozan

Ağaçlarla çevrili Arnavut kaldırımlı Karaağaç yolunun kulaklarda bıraktığı hoş tıkırtı henüz geçmeye başlamışken, Lozan Anıtı ve Lozan Müzesine varırsınız. Lozan antlaşmasında kazanılan zaferin anısına dikilen bu yüksek anıt, üzerindeki sembollerle tüm ziyaretçilerine barışın önemi anlatmaktadır. Lozan Müzesi gezintinizde ise Lozan Antlaşmasının yazılı belgelerini görerek bu barışın aslında nasıl büyük bir zafer olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Saraçlar'da gezinti

İster kar yağsın ister güneş yaksın, Saraçlar Caddesi'ndeki gezinti her yönüyle apayrıdır. Edirne'nin sıcak insanını tanımanın en kolay yoludur, volta edasıyla bir aşağı bir yukarı dolaşmak Saraçları. Alış-veriş için girerseniz bir dükkana, her şeyiyle doğal bir esnaf karşılar sizi, hiçbir şey almasanız da, gülen yüzler uğurlar sizi.

Eğribük ferahlığı

Sabah güneş ağarırken çıkmak gerek balık avına ki tutmalı yayının en güçlüsünü sonra bir Pazar günü kaçıp şehrin gürültüsünden gitmeli Eğribük boylarına, çocuklarla çocuk olup ip atlamalı, top oynamalı ağaçlar arasında, mangalda ağır ağır pişen sıcakların yanına yengenin yaptığı soğanlı salata ve sonrasında başlayınca kuşların eşliğinde muhabbet serpiştirilen fasıla... gün bitsin istenmeyecek.

Kırkpınar zamanı

Kırkpınar zamanıysa eğer, akşam üzeri güreşlerden sonra kuş sesleri arasında, hışırdayan söğüt ağaçlarının altında ve üfür üfür esen rüzgarın şarkısıyla, kır sofrasına oturup, çevirme yemeli, soğuk bir şeyler içmelisiniz.

Ciğer yemeli

Yemek seçiminde ilk sırayı Edirne Ciğeri alır kuşkusuz. Hiç ciğer yememiş biriyle ciğeri çok seven birinin tek ortak görüşüdür; Edirne ciğerinin lezzeti. Çok pişmişi çıtır olur, az pişmişi bol vitaminli... Kuru biber ısırığındaki çıtırtı cacık veya ayranla bütünleşir damağınızda... Ve sonrasında tanıdıklarınıza anlatacak bir konu daha olmuştur bu derin Edirne gezinizde.

Tatlı: Badem ezmesi

Badem ezmesi diye bir şey duydunuz mu? Adını duyduysanız eğer, mutlaka başında bir de Edirne duymuşsunuzdur. Şekerleme çeşidine giren badem ezmesinin her ısırığı ağzınızda dağılarak size bambaşka bir tatlıyı keşfettirecek.

Söğütlük

Söğütlükte dönmek mümkündür, çocukluk günlerine.. mesela erik ağacına dalın, elinizi yüzünüzü ağaç dalları çizsin ya da bir ip fırlatıp iki dal arasına, yastık serip, bir salıncak kurun, söğüt ağaçlarının gidip-gelmesini seyredin, başınızı göğe doğru dikin, yaprakların arasından süzülen ışık hüzmeleri gözlerinizi kamaştırsın.

Hıdırellez günleri Sarayiçi

Sarayiçi'nde kutlanmalı Hıdırellez in gelişi, bir çiçekle, bir dalla süslenen başınız, neşeli, kıpır kıpır bir dünyanın içinde dolaşırsınız.. en büyük ateşi bulursanız, sıraya geçin hemen. eski bir gelenektir bu, aşı yerine geçermiş ateş... Siz de atlarsanız 3 kez, günahlardan arınmış, bulaşıcı hastalıklara karşı korunmuş olursunuz.

Sarayiçi'nde tarihi gezinti

Sarayiçi'nde gezinirken nehir boylarına doğru yaklaştığınızda aklınıza II. Bayezid gelsin. II. Bayezid'in, bulunduğunuz yerden Tunca'daki kayıklara binip de namaz kılmak için Bayezid külliyesine gittiği anlar canlansın gözünüzde.

Edirne geceleri

Gece eğlenmek isterseniz, size İstanbul gecelerini aratmayacak barları tavsiye ederiz. Canlı müzik eşliğinde arkadaşlarınızla ya da tek başınıza asla sıkılmayacağınız, insanların iç içe olduğu mekanlarda dost canlısı bir ortam sizi bekliyor.

Hatıra

Artık dönmek gerekse yaşadığınız şehre, anlatacaklarınızın ve fotoğraflarınızın yanında bir de sevdikleriniz için Edirnekari götürülmeli bizce..

Hediyelik

Ya da kendinize bir ev hediyesi almak isterseniz, Edirne hatırası mis sabunlarını mutlaka gör

Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.