Silivri adı ile ilgili antik ve güncel kaynaklarda birbirlerinden farklı bilgiler bulunmaktadır. Şehrin adı antik kaynaklar ve yazıtlarda bazen İyon lehçesiyle "Selübria, Selümbria, Selübrie" bazen de Dor lehçesiyle "Sahumbria" şeklinde yazılmaktadır. Güncel kaynaklarda daha çok "Selymbria" veya "Selybria" şekline de rastlanmaktadır. Bu ad Srabon’un şehrin mitolojik kurucusunun adı olarak bildirdiği "Selüs" (Silus, Silur, Silis) ismi ile Trak dilinde şehir anlamına gelen "bria" sözcüğünün birleşiminden ortaya çıkan "Selüs’ün Şehri" nden gelmektedir. Bununla beraber M.Ö. 7. yüzyılda Yunanlı Komutan Silir tarafından "Silivria" adı ile kurulduğu iddia edilmektedir. Silivri’nin paraları üzerinde ise "Salü (m) brianoa" şeklinde görülmektedir.

Bizans İmparatoru Arkadius (377-408) Eudoxia ile evlenmesinden sonra eşini onurlandırmak amacıyla Silivri kalesini yaptırmış ve kentin ismini "Eudoxiapolis" olarak değiştirmiştir. Ancak Eudoxia halk tarafından pek fazla sevilmediği için ölümünden sonra kullanılmamış ve unutulmuştur


Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.