VİZE KAYMAKAMLIĞI

Vize Kaymakamlığı 1922 yılında şehrin Yunanlılar tarafından tamamen İtalyan kuvvetlerine teslim edilmesi ve antlaşma gereği, 1 Kasım 1922'de Türk Jandarma kuvvetlerince teslim alınmasıyla birlikte, yapılan tahliyeden sonra Vize Kaymakamlığı'na Şeyhler Nahiyesi Müdürü Cemal Bey'in atanmasıyla kurulmuştur. İlçe 1923 yılında ise belediye olarak teşkilatlandırılmıştır.

İlçe Kaymakamlığı merkezi Hükümet Konağı olup, Yazı İşleri Müdürlüğü, İlçe Mahalli İdareler Bürosu, Sivil Savunma Memurluğu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Vize İlçesi ve Köylerine Hizmet Götürme Birliği ve İlçe İdare Kurulu başta olmak üzere birçok alanda faaliyetlerini sürdürmektedir.

GÜVENLİK

Vize öteden beri terör olaylarına, örgütlü, yıkıcı, bölücü faaliyetlere ve ideolojik faaliyetlere sahne olmamıştır. Zabıta olaylarının başında kız kaçırma, küçükbaş hayvan hırsızlığı, darp ve hakaret, sarhoşluk gelmektedir. Toplumsal olaylara rastlanmaz. Kan davası ve bunun beraberinde getirdiği sorunlar yoktur. İrticai faaliyetlere de rastlanılmamaktadır.

Emniyet Müdürlüğü

Vize'de Emniyet Teşkilatı 1947 yılında kurulmuş olup, 1 Komiser Yardımcısı, 19 Polis Memuru ve 3 Bekçi olmak üzere 23 personel ile kendisine ait binada hizmet vermektedir. 2 adet binek tipi araç ile trafik ve diğer hizmetler yürütülmektedir. Vize Merkez ve köylerinde 46 adet dernek kurulmuş olup, her yıl denetimleri yapılmaktadır. Vize-Saray yol güzergahında Bölge Trafik İstasyonu kurulmuş olup, 1999 yılında faaliyete geçmiştir.

İlçe Jandarma Komutanlığı

İlçe Merkezinde kurulu bulunan Jandarma Komutanlığı, J.K.TMK.3-48A'ya göre yeniden teşkilatlandırılmış olup, İlçe Jandarma Komutanlığı Karargahı ve Hizmet Muhafız Kıtası Birinci Sınıf J.Karakol K.lığı 1, İkinci Sınıf J.Karakol K.lığı 1, Üçüncü Sınıf J.Karakol K.lığı mevcuttur. Birinci Sınıf J.Karakol K.lığı Merkezde, İkinci Sınıf J.Karakol K.lığı Kıyıköy'de, Üçüncü Sınıf J.Karakol K.lığı Sergen'de bulunmaktadır. Personel kadrosu T.M.K' da, 1 Üsteğmen, 1 Subay, 7 Astsubay, 8 Uzman J.Çavuş, 80 Er olarak görev yapmaktadır. İlçe J.K.lığı kendi hizmet binasında faaliyet vermektedir. Jandarma Sorumluluk bölgesinde asayişe müessir kaçakçılık ve terör olayları dışında daha çok zabıtanın takibini gerektiren olaylar meydana gelmektedir.


Jandarma Tatbikat Kontrol Merkez Komutanlığı

2001 yılı içerisinde eski Vize 4'ncü Komando Tugay Komutanlığına bağlı askeri alanda faaliyete geçen birlik, Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olup, üstün özellikli askeri kadrolara sahiptir.


ADALET HİZMETLERİ

Vize genelinde genelde dava konuları ekseriyet arazi anlaşmazlıklarından doğmaktadır. Zaman zaman hırsızlık, adam dövme ve darp olayları da gündeme gelmektedir. Cinayet olayları ise çok az rastlanılsa da olmaktadır. Vize Adliyesinde 2 Cumhuriyet Savcısı, 3 Hakim olmak üzere toplam 17 Adliye Personeli görev yapmaktadır. Ayrıca Cumhuriyet Savcılığı kontrolünde bir de Cezaevi bulunmaktadır.

TAPU VE KADASTRO HİZMETLERİ

Vize Tapu ve Sicil Müdürlüğü ile Kadastro Şefliği Edirne Tapu ve Kadastro 14. Bölge Müdürlüklerine bağlı olup ilçedeki Kadastro hizmetleri Pınarhisar Kadastro Müdürlüğü'ne bağlı iki personelle şeflik düzeyinde verilmektedir. Vize genelinde merkez ve köylerinin tamamında kadastro işlemleri tamamlanmıştır. Yapılan kadastro çalışmalarına yönelik olarak kayıtların % 90'i bilgisayar ortamına girilmiş olup vatandaşların talepleri geciktirilmeden karşılanmaktadır.

DİN HİZMETLERİ

Vize'de Din Hizmetleri, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak İlçe Müftülüğü tarafından yürütülmektedir. İlçe genelinde 6 sı merkezde olmak üzere toplam 33 cami bulunmaktadır. Merkezi sisteme bağlı camilerde Cuma günleri cemaate vaaz ve irşat (dini aydınlatma ve bilgilendirme) hizmeti sunulmaktadır. Ramazan ayında "Ramazan Özel Vaaz ve İrşat programı" hazırlanmakta teravih namazından önce merkezi sisteme bağlı camilerde uygulanmaktadır. Merkezi sisteme bağlı olmayan camilerde ise görevliler cemaati dini konularda aydınlatmaktadır. Ayrıca "Kutlu Doğum Haftası" nedeniyle yapılan konferanslarda ve yağmur dualarında da vaaz ve irşat hizmetleri yapılmaktadır.

VİZE'DEKİ BASIN-YAYIN KURULUŞLARI

Vize'de "Vize Haber Gazetesi" adlı haftalık yayın yapan bir siyasi gazetesi bulunmaktadır. Sahibi ve kurucusu Mustafa DEMİREL'dir. Diğer bir yayın organı ise 24 saat yayın yapan Radyo bulunmaktadır. Yayınları tüm ilçe sınırları içinde dinlenebilmektedir.


Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.