SOSYAL DURUM

İlçe merkezinde yeterli lojman olmadığı için konut sıkıntısı çekilmektedir. İlçe merkezi ve köylerde konutlar genellikle bahçelidir. Konutlar üç gurupta toplanabilir. Yaklaşık olarak köylerdeki konutların % 10'u betonarme, %20'si kagir, %70'i ahşap olup, ilçe merkezindeki konutların % 45 betonarme, %55'i kagir ve ahşaptır. Son yıllarda yavaş yavaşta olsa bahçeli ev tipi terk edilmeye başlanmış, konut kooperatifleri sayesinde yapılan yeni ve toplu bloklar yüzünden apartman hayatına geçiş hızlanmıştır.

Köylerin tamamında televizyon yayınları izlenmektedir. Ulaşım sorunu olmadığından günlük gazeteler köylere kolaylıkla ulaşmaktadır. Yaz aylarında ilçe merkezinde ve bazı köylerde su sıkıntısı çekilmektedir. İlçe genelinde kanalizasyon sorunu halledilmiştir. Ancak köylerin bazılarında kanalizasyon sorunu vardır. Çalışma yaşına gelen kadın ve erkek nüfus, makineli tarımın da etkisiyle tarım kesiminde çalışmayı bırakarak sanayi sektöründe işçi olmayı kabul etmektedir.

EKONOMİK DURUM

Üçte ikisi kırsal kesimde yaşayan ilçe halkı, geçimini daha çok tarım ve ormancılıktan sağlar. Başlıca bitkisel ürünler buğday, şeker pancarı, ayçiçeği ve arpadır. Ayrıca sebze ve meyve de üretilir. İlçede hayvancılık da önemli bir yer tutar. Beslenen koyun ve ineklerden sağlanan süt mandıralarda değerlendirilir. İlçe kıyısında küçük çapta balıkçılık yapılır. Geniş alanlar kaplayan baltalık meşe ormanları ilçe ekonomisine önemli bir katkı sağlar.

TARIM

Ekonomi genelde tarıma dayalıdır. Buğday, ayçiçeği, şekerpancarı, mısır, baklagiller ve son yıllarda bazı köylerde soğan ekimi önem kazanmıştır. Toprak işlemeli tarıma uygun arazinin topoğrafik durumu çoğunlukla ova niteliğinde olup, % 91'lik kısmı susuz, % 9 luk kısmı sulanabilir arazidir. Ziraat genelde modern tekniğe göre yapılmaktadır. Tarımsal faaliyetlerde 1.480 adet traktör, 43 biçerdöver, 42 balya makinesi, 10 slaj makinesi kullanılmaktadır. Ova kesiminde her türlü tarım araçları kullanılırken, orman kesiminde arazinin küçük parseller halinde olması bazı yerlerde de eğimin fazla olması ilkel tarım yöntemlerinin devamında etkin faktör olmaktadır. Modern zirai araç ve gereçlerin yanında suni gübre kullanımının artması, yeni hibrit tohumların kullanılması birim başına alınan verimin artmasını sağlamıştır. Önceleri buğdayda dekar başına 100-200 kg ürün alınırken son zamanlarda verim 400-600 Kg.'a çıkmıştır.

HAYVANCILIK

Zirai faaliyetlerin gelişmiş olduğu yörelerde hayvancılıkta önem kazanmıştır. Ova kesiminde büyükbaş hayvanların tamamı kültür ırka dönüşmüşken orman köylerinde genelde yerli ırk hayvancılık önemini korumaktadır. Vize genelinde 9.581 adet büyükbaş hayvan, 8.000 adedi kültür melezi, 2.380 adedi ithal kültürü, 1.500 adedi yerli, 280 kadar da manda bulunmaktadır. Küçükbaş hayvan mevcudu da 26.335 olup bunun 23.300 adedi koyun, 7.500 adedi de kıl keçisidir. Vize'de tavuk işletmesi bulunmaktadır. 53.400 tavuk bulunmasına rağmen bunlar aile işletmeciliği ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmaktadır.

ARICILIK

Vize genelinde 3.981 adet kovan mevcut olup bunların 2.886 sı sepet kovan, 1.095 adedi modern arı kovanıdır. Bunlardan elde edilen bal genellikle bölgede ve İstanbul piyasasında alıcı bulmaktadır.

SU ÜRÜNLERİ

Vize'de ormanlık sahada tatlı su balıkçılığına uygun kaynak ve topraklar mevcuttur. Balkaya Köyünde 4 adet, Sergen Kasabasında 1 adet alabalık tesisi vardır. Kıyıköy Kasabasında deniz balıkçılığı yapılmakta olup çeşitli boyutlarda 110 adet balıkçı teknesi mevcuttur. Deniz balıkçılığı üretim miktarı yılda 60,000 Kg.'dır. Bunun az miktarı bölgede çoğu ise İstanbul piyasasında tüketilmektedir.


ORMANCILIK


Vize yüzölçümünün %69'u ormanlarla kaplıdır. Orman alanının % 32'si koru ormanı, % 68'i ise baltalıktır. Bu ormanlarda yılda 242.000 ster yakacak odun ve 10.634 ster yuvarlak sanayi odunu üretilmektedir. Elde edilen yakacak odunun %80'i orman köylüsüne, %20'i belediye tahsisi ile verilmektedir. Orman köylüsü bu emvalleri istediği yere istediği bedelle satmaktadır.


SANAYİ VE TİCARET

SANAYİ

Sanayi ağırlıklı olarak gıda ve tekstile dayanmaktadır. Vize'de 4 gıda, 6 tekstil, 2 baskı - matbaa ve 1 mobilya fabrikası bulunmaktadır. İlçede faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının başlıcaları şunlardır:

Çiftçiler Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.: Beyaz peynir üretimi yapılmaktadır.

Güreller Peynir İmalathanesi: Mevsimlik peynir üretimi yapılmaktadır.

Balinler Uluslararası Tekstil San. A.Ş.: Kot kumaş , Konfeksiyon üretimi yapılmaktadır.

Gossard Tekstil San. Ve Tic. A.Ş.: Bayan iç çamaşırı üretimi yapılmaktadır.

Mas Tekstil: Tekstil üretimi yapılmaktadır.

BETA Basım Yayın Dağıtım A.Ş: Kitap basımı yapılmaktadır.

Arkadaş Makine Kimya San. ve Tic. A.Ş: Makine film alemen levha üretimi yapılmaktadır.

Öznur Yem ve Hayvancılık Ltd.Şti: Yem üretimi yapılmaktadır.

Kort İplik San. ve Tic. Ltd. Şti: Vize Çakıllı beldesindeki fabrikada iplik üretimi yapılmaktadır.


Alders Tekstil Ltd.Şti: Konfeksiyon üretimi yapılmaktadır.

Vize Mobilya Ltd. Şti: Mobilya üretimi yapılmaktadır.

Barış Gıda ve Yağ San. Ltd.Şti: Ham yağ üretimi yapılmaktadır.

Ten Çamaşırları San. A.Ş: Bayan iç çamaşırı üretimi yapılmaktadır.

Ayrıca Çerkezköy'de kurulu bulunan AEG-YÜNSA-DİNARSU-NARİN-AKSU fabrikalarında ilçeden 500 kişiden fazla işçi çalışmaktadır. Ticaretin yoğun olmasına rağmen 4 adet banka vardır. (Akbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Halk Bankası)

MADENLER

Vize ve beldelerine bağlı iki adet maden yatağı vardır. Çakıllı kasabasında 50.000 ton rezervi olan manganez, Sergen'de 2.500.000 m3 mermer'dir.

MANGANEZ ( Mn) / Vize - Çakıllı Sahası - Çakıllı Beldesi
Tenör: : % 32 Mn
Rezerv: : 54.000 ton mümkün rezerv.

MERMER ( Mr ) Vize-Sergen- VIZE PEMBESI
Kalite : İnce kristalli ve pembe renklidir. Basınç ikizlenmesi gösteren kalsit kristallerinden oluşmuştur.
Sertliği : 3
Yoğunluğu : 2.72 gr/cm3
Porozitesi : % 0.2
Rezerv : 2.500.000 m3 jeolojik rezerv.

TİCARET

Genel olarak tarım ve hayvancılık alanı olan Vize, bu yönde ürettiği maddeleri genelde en büyük alıcı pazar olan İstanbul'a pazarlar. Bunların başında orman ürünleri gelir. Bol miktarda kerestelik tomruk, yakacak odun, kentol ve mangal kömürü sevkiyatı yapılır. Tarım ürünleri ve hayvancılık ise ikinci planda gelir. İstanbul sadece alıcı pazar değildir. Vize ticaret yönünden İstanbul'a bağımlı bir merkezdir.

VİZE'DEN ÇIKAN İŞADAMLARI

Çiler YILDIZ (SAÇKESEN)

9 Şubat 1964 tarihinde Vize'de doğdu. 1970 yılında Vize Namık Kemal İlkokulunda eğitim hayatına başlayan Çiler Yıldız 1980 yılında Vize Lisesinden mezun oldu. 1980 Yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünü kazanarak 1985 yılında buradan mezun oldu. 1985 yılında Erpeks Dış Ticaret Şirketinde, 1986 Mart ayında o zaman bir Türk şirketi olan ve daha sonra Procter & Gamble tarafından satın alınan Mintax Deterjan Sanayii'nde çalışmaya başlayan Çiler Yıldız, 19 yıldan bu yana bu şirkete bağlı değişik ülke ve birimlerde çalışmaktadır.

İngilizce ve Almanca bilen Çiler Yıldız, şu anda Moskova'da yaşıyor ve dünyada hızlı tüketim malları sektöründe lider bir kuruluş olan Procter & Gamble'da Doğu ve Batı Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinden sorumlu Satış Bölümünün İnsan Kaynakları Direktör Yardımcılığı görevini yürütüyor. Şirket Ariel, Pantene, Blendax Prima, Orkid, Ipana, Alo, Ace, Pringles gibi sektörün önde gelen lider markaların üretim ve satışını yapmaktadır. Evli ve bir kızı olan Çiler Yıldız'ın eşi de uluslararası bir şirkette Rusya, Ukrayna, Orta Asya ve Kafkaslardan sorumlu Direktör olarak görev yapmaktadır.

Bülent TÜRKER

Vize'de doğdu. İlk ve Orta Okulu Vize'de, Liseyi Edirne Ticaret Lisesi'nde bitirdi. A.I.T.I. Akademisi (İşletme - Muhasebe) ve Anadolu Üniversitesi (İş İdaresi) bölümlerinden mezun oldu. Bülent Türker, Nisan 2001 ayında Rotterdam'da düzenlenen resmi bir tören ile Hollanda Kraliyet Şövalyeliği onuruna layık görüldü. Dostluğa çok önem veren Bülent Türker Hollanda'da olduğu kadar Türkiye ve birçok ülkede de tanınmaktadır.


Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.