İletişim-resmi

İletişim

Adres:
Namık Kemal Mahallesi Kampüs Caddesi, Değirmenaltı
Süleymanpaşa
Tekirdağ
59030
Telefon:
0 (282) 250 00 00
Faks:
0 (0282) 250 99 00

Ek Bilgi

Ek Bilgi:
Namık Kemal Üniversitesi 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan 5467 sayılı kanunla kurulmuştur.

Bu kanunla, daha önce Trakya Üniversitesi’ne bağlı olan; Ziraat Fakültesi, Çorlu Mühendislik Fakültesi ve Sağlık Yüksekokulu ile Tekirdağ Meslek Yüksekokulu, Çorlu Meslek Yüksekokulu, Çerkezköy Meslek Yüksekokulu, Hayrabolu Meslek Yüksekokulu, Malkara Meslek Yüksekokulu, Marmara Ereğlisi Meslek Yüksekokulu, Muratlı Meslek Yüksekokulu, Saray Meslek Yüksekokulu, Şarköy Meslek Yüksekokulu Namık Kemal Üniversitesi’ne devredilmiştir.

Aynı yasa ile Tıp Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile Rektörlüğe bağlı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Diller, Güzel Sanatlar ve Beden Eğitimi Bölümleri kurularak, Üniversitenin oluşumuna katılmıştır.

Tekirdağ Meslek Yüksekokulu 23/05/2008 tarihinde Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu olarak ikiye ayrılmıştır.
15/04/2009 tarihinde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun kurulmasıyla da meslek yüksekokulu sayısı 11’e yükselmiştir.
02/02/2009 tarihinde yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu kurulması, 07/06/2010 tarihinde yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile de Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi kurulması kararlaştırılmıştır.
23/06/2012 tarihli ve 28332 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2012-3209 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Veteriner Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu,
04/08/2012 tarihli ve 28374 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2012-3363 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile de İlahiyat Fakültesi kurulması kararlaştırılmıştır.
Böylece fakülte sayısı 8 ‘e, Yüksekokul sayısı 3’e çıkmıştır.

Namık Kemal Üniversitesi, 2006 yılında başlayan yapılanma sürecinin ilk çalışmalarını Trakya Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde, daha sonra Tekirdağ’daki Namık Kemal Üniversitesi Uygulama Oteli’nde gerçekleştirmiştir. Rektörlük birimleri 2007 yılının Kasım ayında Tekirdağ merkezinde bulunan eski belediye binasında hizmet vermeye başlamış ve 2008 yılının Ocak ayından 2009 yılının Aralık ayına kadar Değirmenaltı Yerleşkesindeki Ziraat Fakültesi Dekanlık Binasında hizmete devam etmiş, Ocak 2010 tarihinden itibaren Merkezi Derslik binasında hizmet vermeye başlamış, yapımının tamamlanmasıyla birlikte Temmuz 2012 tarihinden itibaren ise yeni Rektörlük binasında taşınmış olup hizmetlerini burada sürdürmektedir.

Üniversite bünyesinde Rektörlüğe bağlı olarak üniversitenin eğitim verdiği, araştırma yaptığı tüm alanlarda, eğitim ve sosyal etkinlik programları düzenleyerek kamu ve özel sektör ile uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmak için faaliyet göstermesi planlanan Sürekli Eğitim Merkezi (NAKSEM);
sağlık alanında eğitim veren akademik birimlerin uygulama ve araştırma imkanları sağlamak ve kaliteli sağlık hizmeti vermek için Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (HASTANE);
üniversite birimlerinin ortak ihtiyacı olan ileri araştırma düzeneklerini temin ederek, üniversite bünyesinde veya Merkeze bağlı olarak kurulan AR-GE birimlerinde ortak kullanıma sunmak için Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (NABİLTEM);
yurt içinde ve yurt dışında kadın sorunlarıyla ilgili her alanda, özellikle ekonomik sorunlar, kooperatifçilik, kadın istihdamı ve girişimcilik konularında bilimsel inceleme, araştırma, toplantı, yayın, konferans, kültürel projeler ve eğitim çalışmaları yapmak, mevcut sorunları çözüm önerileri ile ortaya koymak ve bunların uygulanmasını sağlayarak ülkenin kalkınmasına katkıda bulunmak, için Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NAKSAM);
Türkçenin öğretimi üzerine yöntem ve teknikler uygulamak ve geliştirmek, Türkçe eğitimi programları çerçevesinde Türkçenin eğitimi-öğretimi ile ilgili uygulama ve araştırmalar yapmak, kendi faaliyet alanlarıyla ilgili projeler üretmek ve bunları yayın organları aracılığıyla paylaşmak için Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER);
uydu, ses, grafik, bilgisayar, çoklu ortam gibi araçların yardımıyla eğitimi uzaktaki öğrencilere ulaştırarak, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak, daha geniş kitlelere eğitim hizmeti götürmek, farklı mekanlardaki uzmanlardan yararlanmak ve her bireye bir ölçüde dilediği gibi hız ve yöntemle öğrenme imkanı sağlayarak geleneksel eğitimin sınırlılıklarını gidermek amacıyla Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (NKUZEM) kurulmuştur.

Böylece Namık Kemal Üniversitesi, 8 Fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu, 6 Araştırma ve Uygulama Merkezi, Rektörlüğe bağlı 5 Bölüm Başkanlığı, toplam 26.500 öğrencisi ve 1.324 akademik ve idari personeli ile yeni kurulan üniversiteler arasında önemli bir kurum haline gelmiştir.

Üniversite, nitelikli eğitimi, araştırma projeleri ve bilimsel yayınları ile ülkemize önemli katkılar sağlamaya aday bir üniversite konumunda yarınlara emin adımlarla yürümektedir.
Sitemizde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizi kullanarak çerez kullanımına izin vermiş olmaktasınız.